Regały przemysłowe

wszystko o magazynowaniu dokumentów
motorbike-407186_640
Wyposażenie

Jaki regał magazynowy do biura, sklepu, warsztatu…?

Poszukując odpowiedniego umeblowania do biura, sklepu czy warsztatu, z pewnością zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę. Czy postawić na nowoczesny design, czy raczej na jakość mebli? Jak ma się do tego cena? Czy rzeczywiście droższe znaczy lepsze?

Weźmy pod lupę regały magazynowe.

Do wyboru w temacie przechowywania czy ekspozycji towarów, mamy całe mnóstwo regałów: od drewnianych po metalowe, od regałów na kółkach po montowane na stałe, od surowych po starannie wykończone. Poza różnorodnością formy, mają jednak również inne zastosowanie – niektóre idealnie sprawdzą się w biurze, składującym duże ilości danych w formie papierowej, inne w wielkopowierzchniowym magazynie.

Regały półkowe.

Najbardziej popularny regał magazynowy to standardowy regał półkowy. Sprawdzają się idealnie do przechowywania materiałów, które nie są spaletyzowane. Wybierają je więc nie tylko magazyny, ale też hurtownie, warsztaty, sklepy, archiwa czy biblioteki. Najczęściej ich konstrukcje wykonane są z metalu, natomiast same półki – z płyty wiórowej lub metalu, pełne lub ażurowe. Są przeznaczone do obsługi ręcznej, warto więc zwrócić uwagę na ich wysokość, ewentualnie zaopatrzyć się w składaną drabinę do obsługi wyższych poziomów, jeśli zależy nam na zwiększeniu powierzchni w magazynie.

Niektóre regały półkowe są przeznaczone do składowania towarów na paletach. Wtedy mogą być oczywiście obsługiwane wózkami podnośnikowymi. Zwłaszcza w takim przypadku warto jednak zwrócić uwagę na nośność półki, bowiem ładunki tego typu są na ogół znacznie cięższe niż niespaletyzowane. Konstrukcja tego typu regałów powinna mieć wsporniki oraz półki z wytrzymałego materiału, położonego dodatkowo na belkach ryglowych.

Jeśli zależy nam na designie regałów, poszukajmy producenta, oferującego regały w szerokiej gamie kolorystycznej. Metalowe profile mogą być malowane proszkowo lub ocynkowane. Palety barw są w większości przypadków nieograniczone, więc z łatwością dopasujemy je do wystroju wnętrza. Tego typu regały wpiszą się w projekt wnętrz nowoczesnych, oparty na takich materiałach, jak beton i stal. Kolorowe elementy pomogą dodatkowo ożywić przestrzeń.

W przypadku niewielkich i nieregularnych powierzchni, dodatkową zaletą tego typu konstrukcji będzie możliwość dowolnego ich łączenia przy montażu. Modułowe elementy można dowolnie zestawiać, gospodarując przestrzenią w sposób dopasowany do potrzeb. Regały tego typu ze względów bezpieczeństwa najczęściej montujemy na stałe, zwłaszcza jeśli służą przechowywaniu dużych i ciężkich ładunków.

Wśród tego typu regałów można wyróżnić grupy przystosowane do konkretnych miejsc użytkowania – regały sklepowe, archiwizacyjne czy specjalistyczne, zindywidualizowane.

Regały paletowe.

Drugim rozwiązaniem, poza regałami półkowymi, są regały belkowe, nazywane inaczej paletowymi, charakteryzujące się brakiem półek. Służą, jak sama nazwa wskazuje, do przechowywania towarów spaletyzowanych w magazynach wielkopowierzchniowych. Są nadzwyczaj mocne i wytrzymałe, poza tym – bardzo stabilne. Przy odpowiednim rozmieszczeniu potrafią znacznie zwiększyć powierzchnię magazynową.

Analiza potrzeb.

Przy wyborze właściwego systemu przechowywania, mającego zapewnić nam efektywność i bezpieczeństwo, powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby. Być może nie potrzebujemy regałów z dodatkowymi wspornikami, bo będziemy przechowywać na nich jedynie lekkie części samochodowe. Nie warto wtedy przepłacać na konstrukcji, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na design regałów, np. na malowanie. Jeśli jednak regały magazynowe mają służyć na zapleczu potężnej hurtowni, ważniejsza będzie nośność półek, a nie ich atrakcyjny wygląd.

Na pewno dobrze jest też porównać ceny wyposażenia u różnych producentów. W przypadku większych zamówień może być możliwość negocjacji ceny. Jeśli zależy nam na jeszcze większym obniżeniu kosztów, warto, poza ofertą producentów, rozejrzeć się wśród mebli używanych. Być może natrafimy w bliskiej okolicy na likwidację magazynu czy hurtowni, wyprzedającą wyposażenie po niższych niż gdzie indziej cenach. Tego typu ofert można szukać w Internecie, ale również – przez tak zwaną pocztę pantoflową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>